Energiahiány? Növeld a teljesítményed csupán néhány kulcsfontosságű vitaminnal!
Vitamin-kiegészítők a teljesítményért
Már ezer meg egy cikk született arról, hogy mind a fehérje, mind a szénhidrát is fontos részét képezi a sporttáplálkozásnak. Ezek egyaránt fontosak ahhoz, hogy fokozzuk a teljesítményt. Emellett azonban a vitaminok és nyomelemek szerepe valahogy mindig háttérbe szorult, pedig legalább akkora szereppel bírnak - főleg mivel számos folyamat, például a szénhidrát anyagcsere is erősen függ az egyes vitaminoktól. Igyekeztünk összeszedni, melyek azok a plusz tápanyagok, amelyekkel leginkább maximalizálhatod az energiaszinted.
Most a tél előtt érdemes kicsit felturbózni magunkat, hogy ne apadjon a lelkesedés, és mindig tettre készek legyünk. Valljuk be, azért amikor az ember fáradt és kimerült, az edzés a legutolsó, amire vágyna! Na, éppen ezt kell elkerülnünk!

Elsőként talán a B-vitamin komplexekről kellene szót ejteni, ha már a bevezetőben is feljött, hogy mennyire is fontosak többek közt a fent említett szénhidrát anyagcserében. A B-vitamin komplex általában B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, B-7, B-9, és B-12-őt szokott tartalmazni. A hatásuk segít a vörösvérsejtek munkájában ezzel támogatva az oxigén transzportot - ezáltal a B-vitamint szedők gyorsabban fognak kalória tartalmú vegyületeket égetni. Mellesleg éppen az aktívabb szénhidrát metabolizmus miatt szokott a B-vitamint szedők többsége fokozottabb étvágyról is beszámolni.
A B1 kiváltképp fontos az energianyerésben, mivel az ATP (azaz adenozin-trifoszfát, ami sejtszinten az energia-valuta) szintézis erősen B-1 vitamin függő. Vagyis ha energizált szeretnél lenni és az energia tartalékaidat maximálisan kiaknázni, akkor az első amit el kell kezdened szedni, az a B-komplex!
Bár B-vitaminok családjába tartozik, de önmagában is megér egy misét a B12, ami talán a legjobban ismert B-vitamin olyan tekintetben, hogy orvosi körökben elfogadott és elismert, hogy a hiánya és az erőtlenség kéz a kézben járnak. A B12 hiányt pedig elsősorban az állati eredetű vegan táplálkozással rokonítják. Végül is a Belga zenekar is megírta: “hús, hús, egyél húst, a zöldségektől leszel olyan mélabús” :)
A D-vitamin mostanában nagyon kedvelt téma. Még újabban azon is vitatkoznak egyáltalán vitaminnak kellene-e hívni, hiszen inkább hormonszerű anyag. Ahogyan az is vitatott mostanság mennyi az ajánlott mennyiség. Most azonban nem erre a részére akarunk kitérni, hanem arra, hogy a D-vitamin milyen energizáló hatással bír. A Newcastlei Egyetem kutatói publikálták 2-3 éve, hogy a tavaszi fáradság és a téli általános levertség a fő oka elsősorban a D-vitamin hiányra vezethető vissza, mivel ilyenkor a napsütéses órák száma radikálisan lecsökken.
A nyomelemek közül a kalcium szerepe kiemelkedő. A kalciumnak hasonló szerepe van a zsír oxidációban, mint a B-vitaminoknak a szénhidrát anyagcserében. Emiatt az első nyomelem, amit megemlítünk az energiaszint növelése érdekében: az tehát a kalcium!
A következő fontos elem a történetben az a vas természetesen! Mivel a vér oxigén transzportjában nélkülözhetetlen hemoglobin alkotóeleme, ezért alakulhat ki a vashiányos állapot (a vérszegénység). Vas hiányos állapotban pedig egyértelműen gyengébbek és enerváltabbak leszünk.
Végül, de nem utolsó sorban említjük meg a magnéziumot, ami nem csak az idegrendszerre hat, hanem az energia előállításra. A B-vitamonkhoz hasonlóan segít az élelmiszert energiává hasítani, és az anyagcserét serkenti.
Gil / FitBuilder TEAM
Felteszem a kérdésem, elmondom a véleményem.
Kapcsolódó cikkek

Tudjátok, melyek a nők számára leghasznosabb vitaminok?
Természetesen a nőknek is szükséges minden mikrotápanyag, azonban most azokat emelném ki ezen összetevők közül, melyek különösen előnyösek a női szervezet számára – és amelyeknek a bevitelére mindenképp érdemes odafigyelni.

Vitaminok az izomláz ellen.
Számos kutató (izom)lázasan próbálkozott felderíteni, hogy vajon mely vitaminok, illetve kiegészítők lehetnek hatékonyak az izomláz csökkentésében. Nézzük meg mire jutottak!

Vitaminok összefoglalása
Összeszedtük nektek a legfontosabb vitaminokat, azok legfontosabb élettani szerepét, hiányukban előforduló tüneteket, ajánlott napi mennyiséget, természetes előfordulásukat.

Növekedési hormonszint növelés B6 vitaminnal?!
Egy érdekes kutatási eredményre bukkantunk, amit most kicsit körbe is járunk: valóban lehet-e B6 - vitaminnal fokozni a növekedési hormonszintet? És ha igen, mennyi lenne a hatásos adag?

A legfontosabb vitaminok és nyomelemek 50 év felett
Íme a legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok, amelyek bevitelére fokozottan ügyelnünk kell idősebb korban (még inkább)!

Vitaminrabló betegségek és szokások: kinek kell több C-vitamin?
Vajon Te is azon személyek közé tartozol, akiknek emelt szintű c-vitamin bevitel szükséges? És ha igen, akkor vajon mennyi lenne az optimális adag?