Az éhezés és a zsírbontás káros oldala
Amiért nem csak a zsírégetők kellenek!
Honnan tudjuk biztosan, hogy a testünk zsírt éget? Elgondolkoztál már ezen az egyszerű kérdésen, hogy mikortól használja vajon a szervezeted a raktározott zsírokat energiaként? A válasz az anyagcsere folyamatokban keresendő. Ha megérted azt, hogy a szervezeted hogyan gazdálkodik a tápanyagraktárakból, akkor máris egy nagy lépéssel előbbre vagy a táplálkozás kérdésében. Ha a célod akár a fogyás, akár az izomépítés - ahogy sejtem a legtöbb olvasó esetében mindkettő - nagyon hasznos megismerni ezeket a folyamatokat, hogy elérhesd a céljaidat. Jöjjön tehát az anyagcserénkről egy néhány részes cikksorozat, amely segít megérteni a diétánk HOGYAN-ját és MIÉRT-jét!
A testünk nagyon hatékonyan kommunikál velünk, csak mi nem mindig figyelünk oda a jeleire. Az éhségérzet megjelenésével például a szervezet azt mondja: "Hahó!! Fogyóban van a szénhidrát a raktárakban" - és a következő körben amihez nyúlni fog, az nem lesz más, mint a zsírok! Hurrá, örülünk! Vagy mégsem?
Minden alkalommal, amikor a testünk zsírt éget, akkor létrejönnek olyan melléktermékek, amelyeket ketontesteknek nevezünk. Ezek leginkább a májban, illetve kisebb mértékben a vesékben keletkeznek. Bár kiegyensúlyozott étrend mellett is megjelennek ezek a melléktermékek, viszont amikor az éhezés fázisban vagyunk és fokozódik a zsírokból való energianyerés, akkor ezeknek ketontesteknek a koncentrációja megnő a vérben.
És mégis milyen anyagok tartoznak ide? A legjelentősebb ketontest az aceton. Így van, a szervezetben körömlakklemosót termelünk szép csendben. Egy érdekesség, de vicc az egészben, hogy a szívizom például ezt szívesebben oxidálja, mint a cukrot ... fura dolgokat csinál az emberi test, valljuk be…
Normális esetben a termelődött aceton nem halad meg egy adott, nagyon-nagyon alacsony értéket. Ellenben ha éhezünk (vagy cukorbetegség esetében, amikor nincs elég inzulin, ami a sok cukrot befelé tolná a sejtekbe), akkor ez a keton-szint szépen felkúszik az égbe. Haszontalan információ, de ez okozza egyébként az acetonos leheletet cukorbetegeknél.
Összefoglalva: hiába van egy nagyon jól működő zsírégető diétád és hozzá egy remek zsírégető edzésterved, ha közben ez a folyamat egy közepes sejtmérget termel... tehát ezt valahogyan nem ártana közömbösíteni.
Milyen kiegészítőkkel lehet közömbösíteni a zsírégetés során keletkezett ketontesteket?
Naná, hogy a válasz elsőként a különböző nyomelemek és ásványi anyagokban keresendő. A kalcium, a kálium, a magnézium, nátrium együttesen hatnak és tartják kordában a ketontesteket. Szemfülesebbek máris kapcsoltak, hogy ezek mind ion formában fordulnak elő a szervezetben, tehát az elektrolit-háztartás megváltozásával hatnak a ketontestekre.
Egyébként a ketogén diéta - ahol szándékosan úgy állítják be az étrendet, hogy magas zsír, kevés fehérje és szénhidrát - során megfigyelhető, hogy a szervezet elektrolit háztartása megváltozik, de a fenti ásványok emelt dózisával azonban korrigálhatjuk ezt. Vagyis! Aki szigorú, koplalós diétát végez vagy pedig hosszú távú, állóképességi sportot űz, annak a nyomelem pótlásán sokkal több múlik, mint az eddig hihette!

Gil / FitBuilder TEAM
Felteszem a kérdésem, elmondom a véleményem.
Kapcsolódó cikkek

Jöjjenek a legfontosabb ásványi anyagok – kifejezetten nők számára.
A vitaminokon túl vannak olyan ásványi anyagok is, melyek kimondottan előnyösek a női szervezet számára – és melyeknek a beviteléről nem árt nap mint nap gondoskodnunk.

Miért nem működik a tartós koplalás?
Fogyásról ne is álmodj amíg nincs rendben a hormon szinted! Az alábbiakban amolyan érdekességként megtudhatod, miért nem sikerült még teljesen lefogynod.

Zsírégetők... vannak még csodaszerek, vagy maradtak a hazug ígéretek?
Utálod, hogy megint egy csomó pénzt elvertél hangzatos, zsírégetőkre... és a hatás elkeserítő? Olvasd el a cikket, és változtasd meg a hozzáállásod a sikerért!

A ketogén diéta
Magas fehérje és zsírbevitel, mellette pedig szinte nulla szénhidrát. Nézzük meg, hogy ez élettanilag miképp hat a szervezetre, illetve azt, hogy egy ilyen diéta mellett mennyire lehet hatékonyan edzeni?

Mítoszok és kutatások nyomában: van-e lokális zsírégetés?
Egyes emberek bizonyos területekre hízékonyabbak... és van ahová kevésbé. De az létezik, hogy egyes területekre jobban hízunk, akkor ennek az ellentéte is működhet-e: azaz lehet-e adott területről célzottan fogyni? Van-e zsírégető edzés hasra?

Fogyni, de nem akárhogyan!
A következő cikk egy iránymutatás, ami alapján kiszelektálhatod, hogy melyik diéta hatékony, és melyik az, ami jobb, ha inkább a kukába végzi!

Zsírégetőt, de melyiket?
Reméljük ezzel az írással rendbe rakjuk egy kicsit a zsírégető kérdéseket, és alkalomadtán Te is ki tudod választani a hozzád leginkább passzoló terméket.

Gyorsan fogyni veszélyes!
A gyors súlyvesztés nagyon kecsegtető, ugyanakkor olyan mellékhatásokat tartogathat, amivel talán nem is számolnánk. Ismerd meg a villám-testsúlyvesztés legkomolyabb hátulütőit!

Három különleges tápanyag, ami segítheti a diétád!
Most pár olyan ételtípus szeretném Nektek bemutatni, melyek abszolút nem elterjedtek, mégis olyan jó fejek, hogy könnyedebbé teszik az alacsony kalóriával, moderált tápanyagbevitellel megkínzott kis életünket...

Miért nem sikerült még mindig lefogynom?
Íme pár tipp, amivel felgyorsíthatod a fogyást, illetve talán megleled annak az okát, hogy eddig miért nem volt oly sikeres a diétád.

"Alig eszem, de mégsem fogyok?!"
A diétázók körében az egyik legfelkapottabb problémakört vesézzük ki: "Alig eszem, akkor miért nem fogyok?" Hát, most megkapod a választ!

Miért kötelező vitamint szedni?
A vitaminok fontosságát már ezernyi cikk hangoztatta - úgyhogy most más irányból közelítjük meg a témát: elmondjuk, hogy konkrétan mely vitaminok segítik elő a zsírvesztést, illetve a teljesítmény javulását erő- és állóképességi sportokban!